do kasy suma: 0,00 zł

Inspiracje - aranżacje wnętrz

Blog - poradnik wnętrz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety i jak właściwie wymierzyć roletę rzymską?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety i jak właściwie wymierzyć roletę rzymską?

Rolety rzymskie są coraz częściej stosowane we wnętrzach do salonu, sypialni, do kuchni. Dobrze dobrane rolety, o wysokiej jakości to nie tylko praktyczny element wyposażenia wnętrz, zapewniający intymność i ochronę przed słońcem w słoneczne dni. Właściwie wybrane rolety rzymskie to niezwykle dekoracyjny akcent, który odmieni nasze mieszkanie. To nowoczesna alternatywa do zasłon i firanek.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze rolety? Jak poprawnie wymierzyć roletę, której potrzebujemy do naszych okien.

Zdjęcie: Szara roleta rzymska Ebba z lnu i bawełny HIMLA

 

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, PRZY WYBORZE ROLETY?

Rolety rzymskie nowoczesne możemy zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu domu - w salonie, w sypialni, w łazience z dużym oknem,  w kuchni, do pokoju dziecięcego.
W ciągu dnia rolety podniesione do góry zapewniają nam dopływ światła, co jest szalenie ważne w zimowe dni. Doceniają to także nasze domowe kwiaty. W słoneczne wiosenne, letnie dni, rolety rzymskie dają nam ulgę od silnego światła słonecznego, wieczorami nadają intymności, oddzielając nasze wnętrza od spojrzeń przechodniów.
To, co warto wziąć pod uwagę to jakość rolet rzymskich, materiał, z którego są wykonane, kierunek okien.

JAKOŚĆ ROLET: podstawowymi wyznacznikami, które świadczą o jakości są wysokogatunkowe, naturalne materiały i mechanizmy użyte do produkcji, doświadczenie producenta w produkcji rolet, jak i cena rolet rzymskich. Nie zawsze wybierając najtańsze na rynku rolety z kiepskich materiałów możemy być zadowoleni z ostatecznego efektu wizualnego i funkcjonalnego.

MATERIAŁ, Z KTÓREGO WYKONANE SĄ ROLETY: nie polecamy wyboru rolet z zastosowaniem syntetycznych materiałów. Polecamy rozważenie rolet lnianych, bawełnianych lub mieszanek lniano-bawełnianych.

Rolety lniane - włókna lniane są zdecydowanie o wiele bardziej wytrzymałe niż bawełna, dużo dłużej zachowują swój piękny wygląd, nie przecierają się. Rolety lniane warto wziąć pod uwagę ze względu na fakt, że len jest tkaniną ochraniającą przed promieniowaniem słonecznym. Lniane rolety rzymskie z wysokiej jakości czystego lnu skutecznie chronią pomieszczenie przed palącymi letnimi promieniami słonecznymi, blokując nagrzewanie się pomieszczeń. W roletach lnianych widoczna jest struktura włókien, taka roleta jest więc zwiewniejsza niż rolety bawełniane. Więcej o właściwościach lnu przeczytasz w tym artykule.

Rolety z bawełny, bez domieszki lnu, nie są tak wytrzymałe i z biegiem czasu materiał samej bawełny może się przecierać w wyniku intensywnego użytkowania czy prania. Bawełna nie ochrania nas przed promieniowaniem słonecznym. Rolety z bawełny są zwyczajowo grubsze, niż te wykonane z wysokiej jakości lnu. Bawełna jest materiałem naturalnym.

Alternatywnie dostępne są rolety rzymskie wykonane z tkaniny łączącej włókna lniane i bawełniane. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących skorzystać z naturalnych właściwości lnu, ceniących jednocześnie masywniejsze, bardziej maskujące rozwiązanie oprawy okiennej.

Naturalne tkaniny użyte do wykonania rolet rzymskich to gwarancja lepszego efektu finalnego, autentycznej aranżacji, która będzie wyglądała elegancko, będzie też korzystnie wpływać na samopoczucie domowników.

KIERUNEK OKIEN:  w przypadku okien południowych warto zastanowić się nad roletami lnianymi, które blokują  promieniowanie słoneczne, oczywiście jeśli zależy nam na wykorzystaniu wymienionej właściwości lnu. Jeśli natomiast chcemy uzyskać intensywniejsze przyciemnienie pomieszczenia proponujemy zastanowić się nad grubszymi od lnianych, roletami z bawełny lub mieszanki lnu i bawełny. W przypadku okien wychodzących na kierunek północ, południe, warto rozważyć lniane rolety rzymskie o widocznym splocie włókien, mniej zagęszczonych, co może być przydatne w pochmurne, jesienne i zimowe dni.

Beżowa roleta rzymska Sunday

Zdjęcie: Beżowa roleta rzymska Sunday HIMLA


JAK WŁAŚCIWIE WYMIERZYĆ ROLETĘ RZYMSKĄ? Montaż rolety rzymskiej. Roleta rzymska, a otwieranie okna.

Rolety rzymskie można montować do sufitu, do ściany i we wnęce.
Ten ostatni sposób zazwyczaj stosuje się jedynie do okien nie otwieranych. W tym wypadku powinno się przyjąć ok 2,5 - 3 cm z każdej strony dodatkowo poza obrys szyby, tak aby roleta zmieściła się do wnęki.

MONTAŻ ROLETY RZYMSKIEJ DO SUFITU:
Roleta montowana do sufitu powinna po jej złożeniu dawać możliwość swobodnego otwierania okna lub drzwi okiennych balkonowych. Przestrzeń między sufitem, a wnęką okienną powinna mieć wówczas od 24 do 30 cm. Prawidłowo dobierając wymiar rolety montowanej do sufitu nie możemy zapomnieć o szerokości rolety. Roleta powinna wystawać z każdej strony wnęki okiennej w przedziale 6-10 cm, najczęściej do szerokości wnęki okiennej dodaje się po 7-8 cm z każdej strony. Tak otrzymujemy szerokość rolety potrzebnej do oprawy naszego okna.

MONTAŻ ROLETY RZYMSKIEJ DO ŚCIANY:
Roleta montowana do ściany także powinna umożliwiać swobodne otwieranie okna lub drzwi okiennych balkonowych po jej złożeniu. Pamiętajmy, że przestrzeń pomiędzy sufitem i wnęką okienną powinna mieć 24 - 30 cm. Szerokość rolety rzymskiej montowanej do ściany to suma szerokości wnęki okiennej plus 6-10 cm dodatkowego krycia ściany z każdej strony (optymalnie 7-8 cm z każdej strony).

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl