Blog Natural Home Decor

Wybieramy lampy do sypialni. Na co zwrócić uwagę?

Sypialnia to szczególne miejsce w każdym domu. Jest swojego rodzaju oazą gdzie wypoczywamy, czytamy, zbieramy siły po całym dniu. Bardzo ważną rolę w sypialni odgrywa oświetlenie. Nie tylko pełni ono funkcje doświetlenia konkretnej strefy, ale umożliwia nadanie stylu wnętrzu.

W tym artykule przyjrzymy się różnym typom lamp i omówimy na co warto zwrócić uwagę planując, wybierając oświetlenie do sypialni.


Obecnie możemy spotkać się z bardzo szeroką ofertą lamp, a biorąc pod uwagę paletę dostępnych stylistyk i kształtów, możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone.
Mamy do wyboru lampy sufitowelampy na ścianęlampy stołowelampy podłogowe czy spoty. Na pierwszy rzut oka każdy typ lamp jest świetnym rozwiązaniem do sypialni. Czy, aby na pewno?

Jeśli jesteś przed lub w trakcie remontu, jesteś w najlepszej sytuacji ponieważ możesz perfekcyjnie zaplanować miejsce dla Twojego oświetlenia i strefy wymagające doświetlenia. Planując remont, warto przemyśleć, w którym miejscu chciałbyś postawić łóżko, jak szerokie będzie łóżko, w której części sypialni postawisz fotel. Warto zastanowić się w jaki sposób lubisz czytać, czy czytasz w łóżku, a może siedząc w wygodnym fotelu? Dzięki wcześniejszemu rozplanowaniu punktów świetlnych i poszczególnych stref relaksu zaoszczędzisz pieniądze i czas na ewentualne przeróbki w przyszłości.

Druga kwestią jest strumień i natężenie światła, co wiąże się nie tylko z dobraniem odpowiednich żarówek ale i wyborem właściwego kształtu klosza, jego możliwościami kąta padania i rozpraszania światła.

Po trzecie, zastanów się czy lubisz odpoczywać w sypialni przy świetle centralnym górnym, czy preferujesz oświetlenie boczne, punktowe?

Finalnie przemyśl także,  w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze? Jakie lampy będą pasowały do wnętrza w stylu nowoczesnym, w stylu skandynawskim, a które lepiej uzupełnią aranżację sypialni w stylu klasycznym?

Jeśli lubisz relaks w fotelu, warto abyś rozważył lampę podłogową. W zależności czy bardziej zależy Ci na czytaniu czy tworzeniu relaksacyjnej atmosfery możesz wybrać lampy o węższych, bardziej punktowych kloszach lub te o większych kloszach, wykonanych chociażby z wysokogatunkowego lnu – będą pięknie rozpraszały światło.


A jakie lampy wybrać nad łóżko? Jeśli decydujesz się na doświetlenie dwóch stron łóżka, możesz wybierać między szeroką gamą produktów lamp wiszących, lamp ściennych lub lamp stołowych.


Lampy stołowe niewątpliwie potrafią dodać wnętrzu klimatu, są funkcjonalne i potrafią być doskonałym dodatkiem uzupełniającym przytulne, nowoczesne lub klasyczne wnętrze sypialni. Ich wadą jest jednak słabsze punkowe doświetlenie, jeśli przykładowo lubisz dużo czytać w łóżku.

W takim przypadku, zastanów się czy nie warto zainwestować w lampy wiszące nad łóżkiem po bokach lub zamontowane na ścianie. Wiele z tych lamp ma możliwość regulacji konta padania światła, przez co sam w dowolnym momencie decydujesz, jaką przestrzeń chcesz dokładnie doświetlić.

Czarna smukła metalowa lampa NewYork NORDLUX - Naturalhomedecor.plTakie lampy są też niewątpliwie bardzo pomocne w aranżacji nowoczesnego wyglądu wnętrza.


A co z lampą główną sufitową? Jeśli nie decydujesz się na lampy doświetlające strefę łóżka, możesz swobodnie puścić wodzę fantazji w doborze lampy sufitowej głównej. Ważne aby lampy harmonijnie komponowały się ze stylem wnętrza.


Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór lamp wiszących po dwóch stronach łóżka, pamiętaj aby nie przesadzać z długością kabla lampy głównej sufitowej. Wówczas lampy nad łóżkiem powinny być oświetleniem dominującym, wybijającym się na pierwszy plan – przemyśl dobranie subtelniejszych krótszych lamp na centralne oświetlenie górne, idealne będą plafony lub spoty.
Nie bój się łączyć lamp o różnej stylistyce, niemniej rób to z umiarem. Dobrze aby lampy nad łóżkiem i lampa główna korespondowały ze sobą kształtem, kolorem.

W przypadku lampy stołowej czy stojącej, lampy podłogowej – lampy dobrane rozważnie do stylu wnętrza mogą dodać wyjątkowego charakteru i klimatu w sypialni.

Ostatnia kwestia to materiały. Zdecydowanie warto przemyśleć lampy dobrej jakości, solidne, wykonane z naturalnych materiałów, które z jednej strony dobrze wpływają na nasze codzienne samopoczucie, z drugiej po prostu piękniej wyglądają. Klosze wykonane z lnu, wysokiej jakości bawełny na pewno roztoczą piękną aurę we wnętrzu, zarówno w dzień jak i w nocy. Co więcej lampy wykonane z naturalnych materiałów o dobrej jakości będą prezentować się pięknie przez wiele lat.