do kasy suma: 0,00 zł

Inspiracje - aranżacje wnętrz

Blog - poradnik wnętrz

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Oświetlenie w łazience, powinno być zarówno funkcjonalne, jak i pasować do aranżacji wnętrza. Jeśli zadawałeś sobie pytanie, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, ten poradnik pomoże Ci usystematyzować podstawowe wymogi dotyczące wyboru i instalacji oświetlenia w łazience.

 

Jakie lampy do łazienki zaplanować w projekcie łazienki?

Projektując funkcjonalną łazienkę, nie obejdzie się bez poszukiwania odpowiednich lamp. Zazwyczaj, początek poszukiwań zaczyna się od ustalenia jaki typ oświetlenia będzie najlepszy do naszego projektu łazienki, potem dochodzi kolor lamp, pasujący do całej aranżacji. Chcemy aby nasza łazienka wyglądała ładnie, aby wszystkie elementy tworzyły w niej spójną całość. Najczęściej, w ramach oświetlenia łazienkowego bierze się pod uwagę:

1. Oświetlenie łazienkowe sufitowe

To lampy łazienkowe typu plafony łazienkowe, spoty, wpuszczane oczka sufitowe czyli oświetlenie punktowe sufitowe do łazienki.

2. Lampy wiszące łazienkowe, w tym często lampy wiszące do łazienki przy lustrze.

Choć większość lamp wiszących sufitowych jak IP20 nie jest przystosowana do stosowania jako typowe oświetlenie do łazienki, mając świadomość norm można bezpiecznie zaplanować wybór i instalację takiego oświetlenia.

3. Lampy łazienkowe nad lustro

Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro jest najlepsze? Mogą to być zarówno lampy łazienkowe wiszące zamontowane do sufitu, jak i kinkiety do montażu nad lustrem, ale na ścianie.

4. Kinkiety łazienkowe przy lustrze, lampy do łazienki ścienne

Ten typ oświetlenia to lampy boczne, które montowane są po jednej lub po dwóch stronach lustra, a ich zadaniem jest doświetlenie przestrzeni. Często zapominamy o doświetleniu przestrzeni umywalki kierując się aspektem wizualnym i dekoracyjnym, który naturalnie jest istotny, choć nie kluczowy do wygodnego korzystania z łazienki na co dzień.

5. Oświetlenie nad/ przy kabinie prysznicowej

 

Lampy zamontowane nad, lub pionowo czy obok lustra będą zapobiegać rzucaniu cieni na twarz podczas nakładania makijażu, golenia się, toalety mycia zębów. Zadbaj o odpowiednie światło nad lustrem i obok przy lustrze.

Wybierając typ oświetlenia, warto wziąć pod uwagę codzienny komfort użytkowania łazienki, nasze zwyczaje pielęgnacyjne i kosmetyczne, dostęp do światła dziennego (większość łazienek nie posiada okna), wilgotność pomieszczenia typu łazienka, jak i rozmieszczenie elementów łazienki - kabiny prysznicowej, brodzika, wanny i umywalki, to jest źródeł wody, które narzucają konkretne zasady planowania i rozmieszczania lamp w łazience. Warto także omówić wybrane lampy, ich rozmieszczenie, ilość z profesjonalną ekipą odpowiedzialną za remont.

Oświetlenie w łazience to komfort codziennego funkcjonowania. Bez względu czy wykonujemy poranną, wieczorną toaletę przed lustrem, czy bierzemy relaksujący prysznic, czy odwiedzamy toaletę wieczorem, odpowiednie lampy łazienkowe oświetlenie musi spełniać właściwe standardy.

Standardy i wymogi oświetlenia łazienkowego, czyli IP i strefy montażu.

Przy panowaniu oświetlenia w łazience musimy wziąć pod uwagę zasady dotyczące lamp w pomieszczeniach mokrych, o podwyższonej wilgotności. Instalacją oświetlenia do łazienki uzależniona jest od stref wysokiego poziomu wilgotności i dostępu do wody.

 

Kinkiet łazienkowy Natural Home Decor

Lampa wisząca nad lustro Natural Home Decor

Kinkiet do łazienki Natural Home Decor

Kinkiet łazienkowy nowoczesny Natural Home Decor

 Więcej inspiracji z oświetleniem do łazienki - ZOBACZ

 

Nowoczesna lampa łazienkowa nad lustro Natural Home Decor
Nowoczesny kinkiet łazienkowy Hela Natual Home Decor
oświetlenie led do łazienki Natural Home Decor
kinkiet łazienkowy led ip44 Natual Home Decor
 

Strefy dla oświetlenia łazienkowego

Normy w wielu krajach zakładają istnienie trzech stref, w których należy zastosować odpowiednią klasę ochrony oświetlenia: strefa 0, strefa 1 (IP65), strefa 2 (IP44-65).

Strefa 0 pokrywa wnętrze wanny lub brodzika oraz miejsca, w których lampa byłaby pod wodą, w tym miejscach nie planujemy montażu lamp.

Strefa 1 to obszar powyżej strefy 0 na wysokości do 2,25 metra.

Natomiast strefa 2 obejmuje dalszy obszar kilkudziesięciu centymetrów od brodzika, kabiny prysznicowej czy krawędzi wanny, umywalki na wysokości 2,25 metra.

Zatem poza tymi strefami, możliwe jest starannie zaplanowane, wymierzone, zamontowanie lamp wiszących IP20 lub wyższych klas ochrony.

Strefy oświetlenia w łazience jakie lampy wybrać Natural Home Decor

Lampa do łazienki, jakie IP?

IP to międzynarodowe klasy szczelności definiowane w skrócie jako IP Rating. Klasy szczelności/ ochrony oznaczane symbolem IP oraz liczbą określają w jakiej strefie dane oświetlenie może być zamontowane, ze względu na bezpieczeństwo lamp przed kurzem i wodą. Pierwsza cyfra to oznaczenie stopnia gęstości, a druga definiuje stopień ochrony przed wodą.

W przypadku lamp łazienkowych, profesjonalnych, dedykowanych do mokrych pomieszczeń uwzględnia się wysoki poziom wilgotności jak i dostępu do wody:

IP44 – lampy oznaczone tym symbolem nadają się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, mokrych, jak i jako lampy elewacyjne. Są one odporne na pryskającą wodę, jednak nie mogą być zamontowane w strefie, w której mogłyby być zalane, stąd zaleca się ich stosowanie w strefie 2.

IP54 – lampy oznaczone symbolem są jeszcze bardziej odporne na wilgoć i zachlapanie niż IP44. Ich zastosowanie jest analogiczne jak IP44, w strefie 2.

IP65 – oświetlenie z tym symbolem odporne jest na chlapanie wody i zwiększoną wilgotność w strefie 1, stąd mogą być zamontowane nad brodzikiem, wanną, bliżej kabin prysznicowych, jak i na zewnątrz budynku.

Dobierając lampy do łazienki, bez względu na ich typ, zawsze zwróć uwagę na klasę ochrony IP w kontekście miejsca, które chcesz przeznaczyć na montaż oświetlenia w łazience. Zadbaj, aby lampy były odpowiednio hermetyczne sprawdzając czy ich IP klasa ochrony nadaje się do miejsca, w którym planujesz je zamontować.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl