Wersje językowe

Blog - poradnik wnętrz

Salon w stylu Japandi, a salon w stylu skandynawskim - czym różni się styl Japandi od skandynawskiego?
Salon w stylu Japandi, a salon w stylu skandynawskim - czym różni się styl Japandi od skandynawskiego?

Salon w stylu Japandi, a salon w stylu skandynawskim - czym różni się styl Japandi od skandynawskiego?

Czym różni się styl Japandi od stylu skandynawskiego? Jak urządzić salon w stylu Japandi? O czym pamiętać tworzą salon Japandi?

 

Z wpisu dowiesz się:

 • jakie jest pochodzenie stylu Japandi,
 • jakie są kluczowe różnice w aranżacjach wnętrz w stylu Japandi vs stylu skandynawskiego,
 • jakie meble, lampy i dodatki wybrać urządzając salon w stylu Japandi,
 • oraz poznasz praktyczne wskazówki jak stworzyć własny salon w stylu Japandi
 • zdradzimy Ci kod rabatowy do wykorzystania na zakupy w Natural Home Decor, do zaaranżowania swojego wnętrza.

 

Styl japandi, salon w stylu japandi - poradnik wnętrz Natural Home Decor

 • Styl Japandi, a styl skandynawski: pochodzenie i charakterystyka

Styl skandynawski, wywodzący się z Europy Północnej, jest od długiego czasu bardzo popularnym stylem urządzania wnętrz w Polsce. Zyskał on dużą popularność dzięki swojemu minimalistycznemu, funkcjonalnemu i przyjaznemu charakterowi. Polacy zwracają uwagę na jakość materiałów i wykończenie, a także na naturalne i jasne kolory, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Meble i dodatki w stylu skandynawskim są łatwe w utrzymaniu i umożliwiają stworzenie minimalistycznej, funkcjonalnej przestrzeni.

Styl Japandi to stosunkowo nowa forma stylu wnętrzarskiego, która powstała na świecie po 2010 roku, kiedy to zaczęto łączyć elementy japońskie i skandynawski tworząc nową formę w aranżacji wnętrz.

W Polsce jego popularność rośnie dzięki powszechnemu uznaniu stylu skandynawskiego oraz zainteresowaniu minimalizmem, prostotą i harmonią w dekoracji wnętrz.

Coraz więcej osób staje się fanami stylu Japandi z powodu jego harmonijności, emanującego Zen i spokoju, ale i prostoty, minimalistycznej estetyki, funkcjonalności oraz naturalności. Wszystko to sprawia, że styl Japandi przyciąga wielu ludzi, którzy poszukują spokoju i harmonii w swoim otoczeniu, a także chcących stworzyć przestrzeń idealną do relaksu i odpoczynku.

Styl Japandi to połączenie długiej i bogatej historii japońskiego stylu, charakteryzującego się prostotą, naturalnością, harmonią, wykorzystaniem naturalnych materiałów i kolorów, z funkcjonalnym oraz minimalistycznym podejściem stylu skandynawskiego.

Efektem takiego połączenia są spokojne i harmonijne wnętrza, które emanują prostotą i elegancją.

 

Salon w stylu japandi, jakiekolory jakie są różnice między stylem japandi a skandynawskim - Natural Home Decor
 • Czym różni się styl Japandi od stylu skandynawskiego?

Styl Japandi i styl skandynawski mają pewne podobieństwa, ale różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak kolorystyka, wzory i tekstury, meble, akcesoria i oświetlenie.

Wnętrza w stylu Japandi są bardziej stonowane, delikatne i eleganckie. W skandynawskim stylu dominują proste formy i jasne kolory, natomiast styl Japandi łączy w sobie naturalne, stonowane elementy z delikatnymi, pastelowymi akcentami i wyraźnymi ale miękkimi liniami.

Różnica kolorystyczna:

Styl Japandi i styl skandynawski różnią się pod względem kolorystyki, chociaż oba style koncentrują się na naturalnych odcieniach i stonowanych kolorach. Na czym polega różnica w dobieraniu kolorów stylu Japandi, a stylu skandynawskiego?

W salonie w stylu Japandi dominują ciepłe i stonowane odcienie, takie jak beże, brązy, szarości i odcienie zieleni. Kolory te są często inspirowane naturą i krajobrazami Japonii, a ich celem jest stworzenie spokojnego, kojącego i harmonijnego wnętrza. Często używa się także kolorów pastelowych, zwłaszcza w akcentach dekoracyjnych, takich jak poduszki czy zasłony.

Styl skandynawski również koncentruje się na naturalnych odcieniach, ale jest bardziej zróżnicowany. W tym stylu dominują biele, szarości i jasne odcienie drewna, ale czasami można również znaleźć w aranżacjach salonu w stylu skandynawskim żywe kolory, takie jak żółty lub niebieski.

Styl skandynawski ma tendencję do wykorzystywania bieli jako koloru bazowego, aby stworzyć jasną i przestronną przestrzeń, a inne kolory są używane jako akcenty lub w prostych wzorach.

 

Japandi styl salon sypialnia - Natural Home Decor

 

Fotel w stylu japandi o delikatnych fakturach - Natural Home Decor

Różnica we wzorach i teksturach:

W stylu Japandi wzory i faktury są zwykle proste, subtelne i delikatne. Wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak bawełna, len, jedwab i wełna, często w jednolitych kolorach lub stonowanych wzorach. Często też sama tekstura tkaniny jak pofałdowanie, struktura splotu materiału są wystarczające. Równie ważne jest zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak rattan, bambus i wiklina, plecionki, w celu wprowadzenia naturalnych faktur i tekstur do wnętrza. Nawiązują one do organiczności, natury, wpisując się w filozofię Japandi.

Styl skandynawski również koncentruje się na naturalnych materiałach, ale wzory i faktury są często bardziej zróżnicowane. Wzory mogą być geometryczne, abstrakcyjne lub inspirowane naturą, a faktury mogą być bardziej zróżnicowane i mocniejsze, takie jak grube tkaniny w kratę lub wełniane dywany w geometryczne wzory.

Innymi słowy, jeśli aranżujesz wnętrze salonu w stylu Japandi, trzymaj się zasady „Proste, subtelne wzory i naturalne faktury”. Gdy urządzasz salon w stylu skandynawski możesz pozwolić sobie na bardziej zróżnicowane i ciekawe pod względem wzorów i faktur elementy wyposażenia wnętrza.

Meble w stylu japandi Natural Home Decor
Meble japandi Natural Home Decor

Inne meble do salonu - meble w stylu Japandi, a meble w stylu skandynawskim:

Meble skandynawskie mają zazwyczaj bardziej proste zgeometryzowane i ostre kształty, są wizualnie lekkie i wykonane z jasnych drewnianych materiałów, z wykorzystaniem stali. Zwykle mają one proste nogi i ostre krawędzie, co dodaje im nowoczesnego wyglądu. Meble w stylu skandynawskim często mają metalowe nogi lub detale, które nadają im chłodny, minimalistyczny charakter.

W stylu Japandi dominują meble wykonane z ciemniejszego drewna, choć ciemny kolor nie jest kluczowy. Meble w stylu Japandi pełne są prostych, ale i organicznych kształtów, z minimalistycznymi liniami. Meble stylu Japandi mają bardziej zaokrąglone kształty, co nadaje im miękkości i harmonii, tworzy organiczny wygląd. Często mają one zaokrąglone narożniki i łagodne linie, emanują opływowym minimalizmem. Co więcej, meble w stylu Japandi są często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan lub bambus, co nadaje im ciepłą i przyjazną dla oka estetykę.  W stylu Japandi używa się również niskich mebli, co dodaje wrażenia przestrzeni i harmonii.

Styl Japandi skupia się na harmonii i przestrzeni, podczas gdy styl skandynawski koncentruje się na minimalizmie i funkcjonalności.

stoliki kawowe gear stoliki w stylu japandi Natural Home Decor
Regał w stylu japandi Natural Home Decor
Stoliki kawowe, stoliki japandi Natural Home Decor
Stoliki styl japandi Stoliki drewniane do salonu Natural Home Deor

Czy wiesz, że fotel Samurai marki Norr11 to jeden z mebli nasiąkniętych stylem Japandi, inspirowany kulturą japońską?

Został zaprojektowany w 2018 roku przez projektantów Kristian Sofus Hansen i Tommy Hyldahl. Kristian mieszkał i studiował w Japonii. Jego celem w tworzeniu projektów mebli jest łączenie japońskiej estetyki z duńskim designem, aby wydobyć esencję prostoty. Tworząc meble, przede wszystkim poszukuje drobnego, „świeżego” i oryginalnego detalu, który uwydatni projekt, poprzez dodanie specyficznej cechy. Tworzy charakterystyczne, funkcjonalne i ponadczasowe projekty mebli.

Na zdjęciu jeden z projektantów fotela Samurai Norr11, Kristian Sofus Hansen.

Fotel Samurai Norr fotel w stylu Japandi Natural Home Decor
Projektant fotel Samurai Norr Natural Home Decor

 

Dekoracje w stylu japandi lampiony bambusowe Natural Home Deor
Dekoracje do salonu w stylu japandi Natural Home Decor

Różne dekoracje do salonu w stylu japandi, niż dekoracje w stylu skandynawskim:

W stylu Japandi i stylu skandynawskim stosuje się różne akcesoria dekoracyjne, które pomagają stworzyć charakterystyczny klimat w pomieszczeniu.

Styl skandynawski zazwyczaj wykorzystuje dekoracje do domu, dekoracje do salonu, które mają wyrazisty, abstrakcyjny charakter.

Dekoracje do wnętrz w styl Japandi natomiast skłaniają się bardziej ku naturalnym dodatkom, takim jak rośliny, ceramika czy drewniane dekoracje. Nacisk położony jest na minimalizm i prostotę, dlatego też wykorzystuje się niewiele akcesoriów dekoracyjnych, ale te które są wykorzystane mają ważną funkcję.

Wazony w stylu japandi Natural Home Decor
Wazony w stylu japandi Natural Home Decor

Typowe akcesoria dekoracyjne i dekoracje do domu, dekoracje do salonu w stylu Japandi to między innymi:

 • Lampiony z bambusa lub papierowe
 • Wazony ceramiczne z minimalnym zdobieniem mało krzykliwe - spokojne, plecione kosze o naturalnych i organicznych formach
 • Oświetlenie
 • Poduszki lub pledy z naturalnych tkanin o delikatnych fakturach
 • Niewielkie, minimalistyczne obrazy lub grafiki
 • Rośliny doniczkowe oprawione w mało krzykliwe organiczne doniczki ceramiczne, z terakoty lub gliniane o naturalnych barwach i odcieniach kolorów ziemi
 • naturalne dywany i chodniki.
Dekoracje naturalne Bazar Bizar Natural Home Decor
Wazony podłogowe w stylu japandi Naural Home Decor
Wazony podłogowe styl japandi Natural Home Decor
Lampiony bambusowe lampy bambusowe kolekcja Tao Natural Home Decor
Dekoracje w stylu japandi Natural Home Decor
Dywany plecione w stylu japandi Natural Home Decor

Dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim wykorzystywane są w większej ilości, aby dodać ciepła i przytulności do pomieszczenia. Typowe dekoracje w stylu skandynawskim to między innymi:

 • Kolorowe poduszki lub pledy
 • Dekoracyjne poduszki z frędzlami lub chwostami
 • Ceramika, szczególnie w postaci wazonów, filiżanek i mis
 • Dekoracyjne ramki na zdjęcia lub kolorowe obrazy
 • Lustra w ozdobnych ramach
 • Tekstylia, takie jak narzuty lub dywany, z mocniejszymi wzorami i fakturami
 • Świece i lampiony, które dodają ciepła i przytulności do pomieszczenia

 

Lampy suitowe w stylu japandi Natural Home Decor

Lampy do salonu w stylu Japandi, vs lampy do salonu w stylu skandynawskim

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów aranżacji wnętrza, które wpływa na atmosferę w pomieszczeniu. W stylu Japandi i stylu skandynawskim stosuje się różne rodzaje oświetlenia, aby uzyskać charakterystyczny klimat.

Styl skandynawski wykorzystuje często metalowe lampy o minimalistycznym wyglądzie. Styl Japandi natomiast stawia na naturalne materiały i proste, organiczne formy.

W stylu Japandi, jak już wcześniej wspomniano, stawia się na minimalizm i prostotę. Lampy do salonu w stylu Japandi mają często proste kształty, są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, rattan lub papier. Można używać naturalne plecione abażury lub klosze emitujące ciepłe, rozproszone światło, które dodaje przytulności i tworzy relaksującą atmosferę. Niektóre z typowych rodzajów oświetlenia stosowanych w stylu Japandi to:

 • Lampy sufitowe z kloszem z materiału, plecionek bambusa i rattanu lub papieru ryżowego
 • Lampiony i abażury do lamp z bambusa, rattanu, z papieru ryżowego
 • Lustra o minimalistycznej formie, które odbijają naturalne światło

W stylu Japandi stosuje się proste i naturalne oświetlenie, które wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę, pełną harmonii i naturalności. Niektóre z typowych kształtów lamp w stylu Japandi to klosze w kształcie kul, cylindrów lub stożków, wykonane z naturalnych materiałów, mają organiczne i wyraziste linie.

W stylu skandynawskim, z kolei, oświetlenie ma często bardziej designerskie formy i kształty, które dodają wnętrzu stylowego charakteru. Niektóre z typowych rodzajów lamp do salonu w stylu skandynawskim to:

 • Lampy podłogowe lub lampy stołowe z ciekawym, designerskim kształtem
 • Kinkiety i lampy wiszące o nowoczesnym designie
 • Świece i lampiony, które wprowadzają do wnętrza przyjemny nastrój
Lampy naturalne w stylu japandi Natural Home Decor
Lampa stołowa w stylu japandi Natural Home Decor
Abażur rattanowy lampa wisząca w stylu japandi Natural Home Decor
Abażur rattanowy lampa w stylu japandi Natural Home Decor
Lampa stołowa w stylu japandi Natural Home Decor
Lampa lniana Himla Natural Home Decor
lampy i dekoracje podłogowe w stylu japandi Natural Home Decor
Lampa bambusowa wisząca w stylu japandi Natural Home Decor

 

 

 

Zdradzimy Ci kod rabatowy do wykorzystania na zakupy w Natural Home Decor, na cały asortyment sklepu,

kod o wartości 5%,

ważny przy zakupach za minimum 350 zł.

Kod nie łączy się z innymi promocjami

możesz go wykorzystać jeden raz. Kod do wpisania w koszyku:

 

 

JAPANDINATURAL5

 

 • Salon w stylu Japandi

Salon w stylu Japandi może mieć wiele różnych aranżacji, ale zwykle charakteryzuje się minimalistycznym i funkcjonalnym podejściem do aranżacji wnętrz i naturalnością.

Jak może wyglądać salon w stylu Japandi?

W salonie Japandi dominują naturalne, stonowane kolory, pastele i bardziej głębokie kolory ziemi, brązy. Można dodać akcenty kolorystyczne w postaci roślin, tkanin czy dodatków w odcieniach zielonego, rdzawego.

Meble do salonu w stylu Japandi mają proste i organiczne kształty, cechują się niskim profilem i naturalnymi materiałami. Ważne, aby były funkcjonalne i minimalistyczne. Sofa, krzesła czy ławki powinny mieć proste, eleganckie linie, a dodatkowe elementy, takie jak stoliki kawowe czy regały, powinny mieć minimalistyczny, miękki design.

W salonie w stylu Japandi są naturalne dodatki. Nie przytłaczają wnętrza ale są i odgrywają ważną rolę w stworzeniu klimatu stylu Japandi. Zastosuj takie dekoracje jak naturalne rośliny oprawione w naturalne doniczki, dekoracyjne drewniane rzeźby, czy ceramika o prostym, niekrzykliwym wyglądzie. Ważne, aby dodatki były minimalistyczne i nie przytłaczały wnętrza.

Lampy w stylu Japandi są proste i minimalistyczne, wykonane z naturalnych materiałów. Lampy podłogowe lub stołowe mogą mieć proste klosze w kształcie kuli lub cylindra, a lampiony bambusowe rattanowe wprowadzą do wnętrza miękkie, rozproszone dodatkowe światło oraz organiczny look.

W stylu Japandi warto postawić na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna, o prostych i subtelnych wzorach i kolorach. W salonie można umieścić także niskie pufy na podłogę na wzór japońskich poduszek zabuton, które wprowadzą do wnętrza dodatkową dawkę orientalnego stylu.

W salonie Japandi warto postawić na dywan z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy juta, o prostych wzorach i stonowanych kolorach. Idealny dywan jutowy lub dywan wełniany powinien być jednolity, bez wzorów i ozdobnych zdobień.

Przeczytaj również:

Len - materiał idealny na lato i upały - Natural Home Decor
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety i jak właściwie wymierzyć roletę rzymską?
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl