Salon w stylu Japandi, a salon w stylu skandynawskim - czym różni się styl Japandi od skandynawskiego?
Czym różni się styl Japandi od stylu skandynawskiego? Jak urządzić salon w stylu Japandi? O czym pamiętać tworzą salon Japandi?
Z wpisu dowiesz się:
- jakie jest pochodzenie stylu Japandi,
- jakie są kluczowe różnice w aranżacjach wnętrz w stylu Japandi vs stylu skandynawskiego,
- jakie meble, lampy i dodatki wybrać urządzając salon w stylu Japandi,
- oraz poznasz praktyczne wskazówki jak stworzyć własny salon w stylu Japandi
- zdradzimy Ci kod rabatowy do wykorzystania na zakupy w Natural Home Decor, do zaaranżowania swojego wnętrza.
-
Styl Japandi, a styl skandynawski: pochodzenie i charakterystyka
Styl skandynawski, wywodzący się z Europy Północnej, jest od długiego czasu bardzo popularnym stylem urządzania wnętrz w Polsce. Zyskał on dużą popularność dzięki swojemu minimalistycznemu, funkcjonalnemu i przyjaznemu charakterowi. Polacy zwracają uwagę na jakość materiałów i wykończenie, a także na naturalne i jasne kolory, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Meble i dodatki w stylu skandynawskim są łatwe w utrzymaniu i umożliwiają stworzenie minimalistycznej, funkcjonalnej przestrzeni.
Styl Japandi to stosunkowo nowa forma stylu wnętrzarskiego, która powstała na świecie po 2010 roku, kiedy to zaczęto łączyć elementy japońskie i skandynawski tworząc nową formę w aranżacji wnętrz.
W Polsce jego popularność rośnie dzięki powszechnemu uznaniu stylu skandynawskiego oraz zainteresowaniu minimalizmem, prostotą i harmonią w dekoracji wnętrz.
Coraz więcej osób staje się fanami stylu Japandi z powodu jego harmonijności, emanującego Zen i spokoju, ale i prostoty, minimalistycznej estetyki, funkcjonalności oraz naturalności. Wszystko to sprawia, że styl Japandi przyciąga wielu ludzi, którzy poszukują spokoju i harmonii w swoim otoczeniu, a także chcących stworzyć przestrzeń idealną do relaksu i odpoczynku.
Styl Japandi to połączenie długiej i bogatej historii japońskiego stylu, charakteryzującego się prostotą, naturalnością, harmonią, wykorzystaniem naturalnych materiałów i kolorów, z funkcjonalnym oraz minimalistycznym podejściem stylu skandynawskiego.
Efektem takiego połączenia są spokojne i harmonijne wnętrza, które emanują prostotą i elegancją.
-
Czym różni się styl Japandi od stylu skandynawskiego?
Styl Japandi i styl skandynawski mają pewne podobieństwa, ale różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak kolorystyka, wzory i tekstury, meble, akcesoria i oświetlenie.
Wnętrza w stylu Japandi są bardziej stonowane, delikatne i eleganckie. W skandynawskim stylu dominują proste formy i jasne kolory, natomiast styl Japandi łączy w sobie naturalne, stonowane elementy z delikatnymi, pastelowymi akcentami i wyraźnymi ale miękkimi liniami.
Różnica kolorystyczna:
Styl Japandi i styl skandynawski różnią się pod względem kolorystyki, chociaż oba style koncentrują się na naturalnych odcieniach i stonowanych kolorach. Na czym polega różnica w dobieraniu kolorów stylu Japandi, a stylu skandynawskiego?
W salonie w stylu Japandi dominują ciepłe i stonowane odcienie, takie jak beże, brązy, szarości i odcienie zieleni. Kolory te są często inspirowane naturą i krajobrazami Japonii, a ich celem jest stworzenie spokojnego, kojącego i harmonijnego wnętrza. Często używa się także kolorów pastelowych, zwłaszcza w akcentach dekoracyjnych, takich jak poduszki czy zasłony.
Styl skandynawski również koncentruje się na naturalnych odcieniach, ale jest bardziej zróżnicowany. W tym stylu dominują biele, szarości i jasne odcienie drewna, ale czasami można również znaleźć w aranżacjach salonu w stylu skandynawskim żywe kolory, takie jak żółty lub niebieski.
Styl skandynawski ma tendencję do wykorzystywania bieli jako koloru bazowego, aby stworzyć jasną i przestronną przestrzeń, a inne kolory są używane jako akcenty lub w prostych wzorach.
Różnica we wzorach i teksturach:
W stylu Japandi wzory i faktury są zwykle proste, subtelne i delikatne. Wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak bawełna, len, jedwab i wełna, często w jednolitych kolorach lub stonowanych wzorach. Często też sama tekstura tkaniny jak pofałdowanie, struktura splotu materiału są wystarczające. Równie ważne jest zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak rattan, bambus i wiklina, plecionki, w celu wprowadzenia naturalnych faktur i tekstur do wnętrza. Nawiązują one do organiczności, natury, wpisując się w filozofię Japandi.
Styl skandynawski również koncentruje się na naturalnych materiałach, ale wzory i faktury są często bardziej zróżnicowane. Wzory mogą być geometryczne, abstrakcyjne lub inspirowane naturą, a faktury mogą być bardziej zróżnicowane i mocniejsze, takie jak grube tkaniny w kratę lub wełniane dywany w geometryczne wzory.
Innymi słowy, jeśli aranżujesz wnętrze salonu w stylu Japandi, trzymaj się zasady „Proste, subtelne wzory i naturalne faktury”. Gdy urządzasz salon w stylu skandynawski możesz pozwolić sobie na bardziej zróżnicowane i ciekawe pod względem wzorów i faktur elementy wyposażenia wnętrza.
Inne meble do salonu - meble w stylu Japandi, a meble w stylu skandynawskim:
Meble skandynawskie mają zazwyczaj bardziej proste zgeometryzowane i ostre kształty, są wizualnie lekkie i wykonane z jasnych drewnianych materiałów, z wykorzystaniem stali. Zwykle mają one proste nogi i ostre krawędzie, co dodaje im nowoczesnego wyglądu. Meble w stylu skandynawskim często mają metalowe nogi lub detale, które nadają im chłodny, minimalistyczny charakter.
W stylu Japandi dominują meble wykonane z ciemniejszego drewna, choć ciemny kolor nie jest kluczowy. Meble w stylu Japandi pełne są prostych, ale i organicznych kształtów, z minimalistycznymi liniami. Meble stylu Japandi mają bardziej zaokrąglone kształty, co nadaje im miękkości i harmonii, tworzy organiczny wygląd. Często mają one zaokrąglone narożniki i łagodne linie, emanują opływowym minimalizmem. Co więcej, meble w stylu Japandi są często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan lub bambus, co nadaje im ciepłą i przyjazną dla oka estetykę. W stylu Japandi używa się również niskich mebli, co dodaje wrażenia przestrzeni i harmonii.
Styl Japandi skupia się na harmonii i przestrzeni, podczas gdy styl skandynawski koncentruje się na minimalizmie i funkcjonalności.
Czy wiesz, że fotel Samurai marki Norr11 to jeden z mebli nasiąkniętych stylem Japandi, inspirowany kulturą japońską?
Został zaprojektowany w 2018 roku przez projektantów Kristian Sofus Hansen i Tommy Hyldahl. Kristian mieszkał i studiował w Japonii. Jego celem w tworzeniu projektów mebli jest łączenie japońskiej estetyki z duńskim designem, aby wydobyć esencję prostoty. Tworząc meble, przede wszystkim poszukuje drobnego, „świeżego” i oryginalnego detalu, który uwydatni projekt, poprzez dodanie specyficznej cechy. Tworzy charakterystyczne, funkcjonalne i ponadczasowe projekty mebli.
Na zdjęciu jeden z projektantów fotela Samurai Norr11, Kristian Sofus Hansen.
Różne dekoracje do salonu w stylu japandi, niż dekoracje w stylu skandynawskim:
W stylu Japandi i stylu skandynawskim stosuje się różne akcesoria dekoracyjne, które pomagają stworzyć charakterystyczny klimat w pomieszczeniu.
Styl skandynawski zazwyczaj wykorzystuje dekoracje do domu, dekoracje do salonu, które mają wyrazisty, abstrakcyjny charakter.
Dekoracje do wnętrz w styl Japandi natomiast skłaniają się bardziej ku naturalnym dodatkom, takim jak rośliny, ceramika czy drewniane dekoracje. Nacisk położony jest na minimalizm i prostotę, dlatego też wykorzystuje się niewiele akcesoriów dekoracyjnych, ale te które są wykorzystane mają ważną funkcję.
Typowe akcesoria dekoracyjne i dekoracje do domu, dekoracje do salonu w stylu Japandi to między innymi:
- Lampiony z bambusa lub papierowe
- Wazony ceramiczne z minimalnym zdobieniem mało krzykliwe - spokojne, plecione kosze o naturalnych i organicznych formach
- Oświetlenie
- Poduszki lub pledy z naturalnych tkanin o delikatnych fakturach
- Niewielkie, minimalistyczne obrazy lub grafiki
- Rośliny doniczkowe oprawione w mało krzykliwe organiczne doniczki ceramiczne, z terakoty lub gliniane o naturalnych barwach i odcieniach kolorów ziemi
- naturalne dywany i chodniki.
Dekoracje i dodatki w stylu skandynawskim wykorzystywane są w większej ilości, aby dodać ciepła i przytulności do pomieszczenia. Typowe dekoracje w stylu skandynawskim to między innymi:
- Kolorowe poduszki lub pledy
- Dekoracyjne poduszki z frędzlami lub chwostami
- Ceramika, szczególnie w postaci wazonów, filiżanek i mis
- Dekoracyjne ramki na zdjęcia lub kolorowe obrazy
- Lustra w ozdobnych ramach
- Tekstylia, takie jak narzuty lub dywany, z mocniejszymi wzorami i fakturami
- Świece i lampiony, które dodają ciepła i przytulności do pomieszczenia
Lampy do salonu w stylu Japandi, vs lampy do salonu w stylu skandynawskim
Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów aranżacji wnętrza, które wpływa na atmosferę w pomieszczeniu. W stylu Japandi i stylu skandynawskim stosuje się różne rodzaje oświetlenia, aby uzyskać charakterystyczny klimat.
Styl skandynawski wykorzystuje często metalowe lampy o minimalistycznym wyglądzie. Styl Japandi natomiast stawia na naturalne materiały i proste, organiczne formy.
W stylu Japandi, jak już wcześniej wspomniano, stawia się na minimalizm i prostotę. Lampy do salonu w stylu Japandi mają często proste kształty, są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, rattan lub papier. Można używać naturalne plecione abażury lub klosze emitujące ciepłe, rozproszone światło, które dodaje przytulności i tworzy relaksującą atmosferę. Niektóre z typowych rodzajów oświetlenia stosowanych w stylu Japandi to:
- Lampy sufitowe z kloszem z materiału, plecionek bambusa i rattanu lub papieru ryżowego
- Lampiony i abażury do lamp z bambusa, rattanu, z papieru ryżowego
- Lustra o minimalistycznej formie, które odbijają naturalne światło
W stylu Japandi stosuje się proste i naturalne oświetlenie, które wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę, pełną harmonii i naturalności. Niektóre z typowych kształtów lamp w stylu Japandi to klosze w kształcie kul, cylindrów lub stożków, wykonane z naturalnych materiałów, mają organiczne i wyraziste linie.
W stylu skandynawskim, z kolei, oświetlenie ma często bardziej designerskie formy i kształty, które dodają wnętrzu stylowego charakteru. Niektóre z typowych rodzajów lamp do salonu w stylu skandynawskim to:
- Lampy podłogowe lub lampy stołowe z ciekawym, designerskim kształtem
- Kinkiety i lampy wiszące o nowoczesnym designie
- Świece i lampiony, które wprowadzają do wnętrza przyjemny nastrój
Zdradzimy Ci kod rabatowy do wykorzystania na zakupy w Natural Home Decor, na cały asortyment sklepu,
kod o wartości 5%,
ważny przy zakupach za minimum 350 zł.
Kod nie łączy się z innymi promocjami
możesz go wykorzystać jeden raz. Kod do wpisania w koszyku:
JAPANDINATURAL5
-
Salon w stylu Japandi
Salon w stylu Japandi może mieć wiele różnych aranżacji, ale zwykle charakteryzuje się minimalistycznym i funkcjonalnym podejściem do aranżacji wnętrz i naturalnością.
Jak może wyglądać salon w stylu Japandi?
W salonie Japandi dominują naturalne, stonowane kolory, pastele i bardziej głębokie kolory ziemi, brązy. Można dodać akcenty kolorystyczne w postaci roślin, tkanin czy dodatków w odcieniach zielonego, rdzawego.
Meble do salonu w stylu Japandi mają proste i organiczne kształty, cechują się niskim profilem i naturalnymi materiałami. Ważne, aby były funkcjonalne i minimalistyczne. Sofa, krzesła czy ławki powinny mieć proste, eleganckie linie, a dodatkowe elementy, takie jak stoliki kawowe czy regały, powinny mieć minimalistyczny, miękki design.
W salonie w stylu Japandi są naturalne dodatki. Nie przytłaczają wnętrza ale są i odgrywają ważną rolę w stworzeniu klimatu stylu Japandi. Zastosuj takie dekoracje jak naturalne rośliny oprawione w naturalne doniczki, dekoracyjne drewniane rzeźby, czy ceramika o prostym, niekrzykliwym wyglądzie. Ważne, aby dodatki były minimalistyczne i nie przytłaczały wnętrza.
Lampy w stylu Japandi są proste i minimalistyczne, wykonane z naturalnych materiałów. Lampy podłogowe lub stołowe mogą mieć proste klosze w kształcie kuli lub cylindra, a lampiony bambusowe rattanowe wprowadzą do wnętrza miękkie, rozproszone dodatkowe światło oraz organiczny look.
W stylu Japandi warto postawić na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna, o prostych i subtelnych wzorach i kolorach. W salonie można umieścić także niskie pufy na podłogę na wzór japońskich poduszek zabuton, które wprowadzą do wnętrza dodatkową dawkę orientalnego stylu.
W salonie Japandi warto postawić na dywan z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy juta, o prostych wzorach i stonowanych kolorach. Idealny dywan jutowy lub dywan wełniany powinien być jednolity, bez wzorów i ozdobnych zdobień.
Przeczytaj również: