Wersje językowe

Blog - poradnik wnętrz

Okrągły stół: jaki wybrać?
Okrągły stół: jaki wybrać?

Okrągły stół: jaki wybrać?

Stół okrągły jest bardzo częstym wyborem do współczesnych mieszkań. Na jego popularność wpływa wiele zalet mebla, które umożliwiają stworzenie wygodnej przestrzeni mieszkalnej na co dzień.

Sprawdź, co wpływa na jego popularność? Czy warto abyś wybrał go do swojego mieszkania?

 

Okrągły stół czy prostokątny?

Okrągłe stoły są o wiele wygodniejsze i ustawniejsze szczególnie w małych i średnich, jak i w dużych pomieszczeniach, niż stoły prostokątne. Okrągły stół dużo lepiej zaprezentuje się w małym salonie, w małej jadalni niż stół prostokątny. Stół okrągły zajmie przy tym mniej miejsca, nawet przy tej samej powierzchni. Okrągły stół w jadalni lub w salonie doda aranżacji wnętrza lekkości, w przeciwieństwie do prostokątnych monolitycznych brył stołu prostokątnego. Stąd, stoły te wybierane są chętnie do niedużych salonów i jadalni.

Czy okrągły stół jest praktyczny?

Okrągły stół sprawdza się lepiej w codziennym funkcjonowaniu niż stoły prostokątne, które swoją formą narzucają określoną liczbę miejsc. Przy stole okrągłym miejsce znajdzie większa liczba osób.

Przy stole okrągłym można usadzić więcej osób, które w wygodny sposób będą mogły z niego skorzystać. Przy ustawaniu stołu okrągłego należy jednak pamiętać aby nie podsuwać go pod samą ścianę. Po pierwsze nie będzie to dobrze wyglądało we wnętrzu, po drugie warto pamiętać aby stawiając stół bliżej ścian zachować odstęp 1,5-2 krotnie większy niż głębokość krzeseł lub taboretów, tym samym zapewniając dobry dostęp do miejsca przy stole usytuowanego od ściany, czy okna.

Okrągły stół w jadalni, w salonie jest również wygodniejszą formą wspólnych posiłków z mniejszymi dziećmi. Brak ostrych krawędzi mebla stwarza większe bezpieczeństwo, zarówno podczas posiłków jak i podczas zabaw w salonie.

 

Okrągły stół z krzesłami, a może z taboretami?

Okrągły stół do jadalni czy okrągły stół w salonie możesz ustawić zarówno z krzesłami jak i z taboretami. Jeśli Twój salon czy jadalni umożliwiają Ci zastosowanie większych krzeseł, krzeseł z podłokietnikami, z pewnością w zestawieniu z okrągłym stołem uzyskasz ponadczasową aranżację wnętrza.

Do okrągłego stołu do małej jadalni, małego salonu możesz zastosować połączenie krzeseł i taboretów lub stworzyć oryginalną aranżację stołu okrągłego z samymi taboretami. Pod względem doboru odpowiedniego siedziska warto wziąć pod uwagę nie tylko gabaryty siedziska i metraż pomieszczenia, ale i odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebujesz krzesła z oparciem do okrągłego stołu, czy może taborety będą dobrym, kompromisowym wyborem, który przy braku oparcia nie będzie wpływał na wygodne podczas posiłku. Analogicznie, jak przy hokerach do wysp kuchennych, wiele siedzisk do okrągłego stołu nie musi koniecznie posiadać oparcia, aby wygodnie korzystać ze strefy jadalnianej.

Zastosowanie stołków i taboretów, które z reguł zajmują mniej miejsca niż krzesła, stwarza możliwość wygospodarowania dodatkowego miejsca przy okrągłym stole.

Stół okrągł z krzesłami i taboretem Natural Home Decor

okrągły stół drewniany nowoczesny Natual Home Decor

Okrągły stół - jak dobrać rozmiar stołu do liczby osób?

Okrągły stół to wygodne rozwiązanie dla dużych, ale przede wszystkim średnich i mniejszych pomieszczeń. Stoły okrągłe są funkcjonalniejsze, ze względu na fakt, że zajmują mniej miejsca niż klasyczne stoły prostokątne, a jednocześnie więcej osób może zasiąść wokół mebla.

Okrągły stół na 8 osób - to stoły o średnicy 150 cm

Okrągły stół na 6 osób – to stoły o średnicy 120 cm

Okrągły stół dla 4 osób – to stoły o średnicy od 90 - 100 do 110 cm. Stoły o średnicy 110 cm umożliwiają wygodne usadowienie 5 osób przy stole

Okrągły stół dla 2 osób – to stoły o średnicy 70 – 80 cm. Takie stoły stwarzają możliwość ustawienia do 3 krzeseł, siedzisk.

Okrągły stół dla 1 osoby – to stół o średnicy 50-60 cm, który umożliwi wygodne spożywanie posiłków.

Okrągły stół do jadalni rozkładany

Stół okrągły rozkładany z zastosowaniem listwy poszerzającej to praktyczne rozwiązanie na świąteczne okazje i większe spotkania przy stole, jeśli zdarza Ci się częściej przyjmować dużą liczbę gości.

Rozkładany stół do jadalni i salonu lepiej sprawdzi się okolicznościowo, niż w codziennej praktyce. Na co dzień stół powinien zapewniać komfortowe spożywanie posiłków domownikom i nie zajmować nadmiernej przestrzeni w domu.

Stół okrągły rozkładany do salonu wymaga po rozłożeniu dodatkowego miejsca, stąd przed zakupem warto zastanowić się, czy maksymalne wymiary stołu po rozłożeniu umożliwią wygodny dostęp do wszystkich miejsc przy stole.

Zobacz nowoczesne stoły rozkładane Muubs - z kolekcji SPACE 150 cm.

Okrągłe stoły – jaki materiał wybrać? Stół z drewna? Stół marmurowy, czy inne stoły?

Dobry stół okrągły do jadalni zazwyczaj kosztuje trochę, jednak możesz być pewien, że jest to związane z jakością wykorzystanych materiałów, ich trwałością, sposobem wykończenia, co przekłada się na lata satysfakcjonującego użytkowania.

W przypadku stołu do jadalni, stołu do salonu polecamy wybór naturalnego materiału, jak stół drewniany, stół z drewnianym blatem. Nowoczesne stoły do jadalni i salonu posiadają drewniane blaty, jak i lekkie, solidne konstrukcje nóg, co wpływa na eleganckie i wizualnie lekkie aranżacje wnętrza.

Jeśli szukasz ekskluzywnego stołu okrągłego możesz wybrać okrągły stół z marmurowym blatem. Kamień to wysoce trwały, twardy, odporny na wszelkie zarysowania surowiec.

W porównaniu do marmuru, stoły drewniane, okrągłe stoły z drewnianym blatem stwarzają cieplejszy klimat we wnętrzu mieszkania. Drewno w naturalny sposób ociepla pomieszczenie i sprawia, że stół z drewna dodaje wnętrzu przytulności. Dodajmy, że drewno jest przy tym przyjemniejsze w kontakcie ze skórą niż chłodny kamień.

Drewno i kamień to trwałe, naturalne, szlachetne materiały - które są budulcem do pięknych mebli na lata, a nawet na pokolenia.

Okrągły stół na jednej nodze

Nowoczesne stoły do jadalni i salonu – stoły loftowe i stoły skandynawskie

Nowoczesne stoły okrągłe charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem, wizualnie są lżejsze, tworzą subtelniejsze, mniej masywne aranżacje wnętrza. Często bywają także bardziej finezjne, designerskie.

W nowoczesnym mieszkaniu, o niedużych powierzchniach dobrze sprawdzi się stół z metalowymi nogami (jak kolekcja stołów dębowych okrągłych drewnianych z żelaznymi nogami Space od marki Muubs), czy stół okrągły na jednej nodze (jak stoły od NG DESIGN, do wyboru czarny okrągły stół dębowy, czy biały okrągły stół z marmurowym blatem).

 

 

SPRAWDŹ: Te okrągłe stoły nowoczesne mogą Cię zainteresować.

Przeczytaj również:

salon w stylu japandi vs salon w stylu skandynawskim - Natural Home Decor
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety i jak właściwie wymierzyć roletę rzymską?
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl